UZEL ŠTĚSTÍ

V roce 2011 jsme prováděli takovou malou rekonstrukci v našem Loutkovém divadle. Dávali jsme nový koberec do sálu (hlediště), tapetovalo se, zkrátka se dělalo vše proto, aby jsme to měli hezké. V rámci toho jsme taky sundávali překrásný křišťálový lustr, který se celý rozebral, umyl a zase sestavil dohromady. Po stranách sálu jsou nástěnná světla z mosazi a tam mi to došlo..... ta nástěnná svítidla jsou ve tvaru NEKONEČNÉHO UZLU.

Možná, že někteří znáte UZEL ŠTĚSTÍ nebo také NEKONEČNÝ UZEL. V čínském, indickém a nevímjakém ještě umění, představuje NEKONEČNÝ UZEL plynulost a návaznost, dlouhověkost a věčnost. UZEL ŠTĚSTÍ se mu říká hlavně v Číně. Já nic moc o tomto fenoménu nevěděla, dokud jsem si pořádně neprohlédla ta svítítka a náhodou nenašla stejný uzel v knize se symboly a nepoučila se.

Ne, že bych si dříve nevšimla, vždycky jsem se nemohla vynadívat na tu mosaznou nádheru, ale nikdy mě to netrklo. Dům, ve kterém loutkové divadlo sídlí, je bývala vila místního tovarníka, který vlastnil lihovar. Vnitřek - vstupní hala a sál - jsou vlastně tak trochu pořád původní. Ve vstupní hale jsou nádherné masivní zabudované skříně, v sále původní křišťálový lustr a ta nástěnná svítidla. Pan továrník byl zřejmě osvícená osoba a moc dobře věděl co dělá a tato mystika skrytá v nenápadných věcech denní potřeby, se jistě spolupodílela na úspěchu jeho obchodů a harmonii v jeho rodině. Osud této rodiny bohužel nakonec nebyl šťastný, vlivem politických zvratů, tak jako osudy mnoha jiných, ale to už je jiný příběh...

Inu naši předci, nebyli žádní prosťáčci, ale přírody a života znalí lidé. Vždy cítím velkou pokoru, když vidím um a nádheru, která vzešla z rukou našich předků. Nejvíc mě vždy udivuje, že i ta nejbanálnější věc denní potřeby je udělaná s fortelem, vkusem a symbolikou. Jsou to vlastně malá umělecká díla, která byla vyrobena s láskou, účelem a poctivě. Všechno ti lidé chtěli mít krásné a ve všem byla zakletá jakási magie, ať už v podobě symbolů, které dílo zdobily, či v podobě tvaru, použitých barev apod.

Já jsem pořídila pár fotek těch svítidel s nekonečným uzlem, taky jsem pro vás vyfotila ten nádherný křišťálový lustr.